Léto je pro většinu psychoterapeutů obdobím odpočinku. Čistí si hlavu a regenerují síly na nadcházející období. I my jsme si udělali volnější režim, než se zase naplno vrátíme k vám, našim klientům.

Protože nám naši psychoterapeutickou profesi nikdo úplně „neodpáře“ ani o prázdninách, čekaly na nás v policích nové knihy, brouzdali jsme se myšlenkami a hledali inspiraci pro další práci. Jana Chaloupková, která se věnuje individuální psychoterapii a práci s páry, ke svému letnímu období říká: „Kromě odpočinu jsem se věnovala úvahám nad párovou psychoterapií. Přečetla jsem několik knih, poslechla pár podcastů. Zajímá mě, jak k partnerským krizím a potížím přistupují jednotlivé terapeutické směry a stále hledám inspiraci. Letos se mi taky více než jindy objevilo téma kvalitního odpočinku, který je pro naši práci opravdu důležitý.“

Tavia team foto

Tým Tavia – zleva Jana, Ondřej a Ivana

Je to tak, psychoterapie klade na terapeuty velké nároky co do schopnosti koncentrace, naslouchání druhému a empatie. Neméně náročné je vydržet dlouhé hodiny sedět v křesle. Dávno jsou pryč doby, kdy bychom si dovolili večer vypít o sklenku více, když nás zítra čekají hodiny soustředěné práce s klienty. Svým způsobem je psychoterapeutická práce dobrovolnou volbou ke střídmému životnímu stylu s velkou dávnou sebepéče, což vlastně vůbec není na škodu.

Ondra Šauer si kromě rodinných radovánek o prázdninách odskočil k vedení psychoterapeutické skupiny zaměřené na zvládání vzteku. Tématu zvládání vzteku se věnuje dlouhodobě. Vedle individuální psychoterapie Ondra podporuje ve skupinové psychoterapii muže, kteří se rozhodnou se svým vztekem něco dělat. Na četbu mu nezbývá vedle péče o děti a rodinný dům prozatím příliš mnoho času.

Ivana Šindlerová si ve volných chvílích mezi výlety po horách letos hlouběji posvítila na téma stresu a syndromu vyhoření. Stres sám o sobě není špatný, problematická je jeho míra a také fakt, že většinou si jej způsobujeme sami vlastním očekáváním, špatným plánováním či nedostatkem sebejistoty,“ říká Ivana. Dobrá zpráva je, že se s tím vždy dá něco dělat. Tématem tohoto léta je pro Ivanu také psychologie stárnutí, a to nejen těch stárnoucích ale také jejich okolí. Na stáří je třeba se připravovat celý život. Pro mnohé z nás může být stáří výzvou i hrozbou zároveň. Ivana v současné době zároveň trénuje výklad snů daseinsanalytickou metodou. Jde o způsob, jak pomoci klientovi porozumět jeho snovému životu, tak, aby jej mohl využít pro svůj bdělý život.

Léto a volnější režim bude brzy u konce. Plní sil se těšíme na stávající i nové klienty. Budeme vás i nadále podporovat na vaší cestě ke spokojenějšímu životu co nám budou síly stačit.

Jana, Ondra a Ivana

Váš tým Tavia