co je individuální psychoterapie

Terapie je setkání dvou osob, které spolu vedou rozhovor. Terapeut či terapeutka nabízí hluboké porozumění situacím, se kterými se klient či klientka v životě potýká. Přistupuje ke klientovi s respektem a důvěrou, nesoudí ani nehodnotí. Citlivě spolu hovoří, zpracovávají společně klientovy emoce a pocity, které se postupně vynořují.

Klient s terapeutem prozkoumává těžké i radostné chvíle svého života. Zabývají se současností i dávno zapomenutými vzpomínkami, vrací se k zasutým prožitkům. Klient postupně nachází vnitřní sílu lépe si poradit se svou životní situací.

Podle Carla R. Rogerse, zakladatele psychoterapeutického směru, se kterým pracujeme, má v sobě každý člověk zakotvenu schopnost rozvinout se v samostatného a spokojeného jedince. K tomuto procesu ale potřebuje vhodné podmínky, které mu umožní porozumět svým bolestem či pocitům nespokojenosti. Dovede pak pochopit, proč se opakovaně dostává do stejných situací, aniž by si to přál. Postupně tak do svého života přinese změny, které jej učiní spokojenějším. Naučí se řešit problémy, se kterými si doposud nevěděl rady.

Tyto podmínky jsou základem rogersovského psychoterapeutického poradenství, které poskytujeme. Vedle empatického naslouchání, nehodnocení a bezpečného prostředí nabízíme také naše zkušenosti a opravdovost vlastního lidského prožívání. Náš osobní náhled na vaši situaci může sloužit mimo jiné jako inspirace pro další společné úvahy.

Neslibujeme rychlé recepty na štěstí ani neudílíme univerzální rady. Každý člověk je jedinečný a dostane-li podporu, sám se nejlépe rozhodne, co je pro něj správné. Není to vždy jednoduché, někdy to může trvat delší dobu. Přesto víme, že to je způsob, který vede k trvalým změnám v životě, k lepšímu sebepoznání a porozumění. Naše osobní zkušenosti nás utvrzují v tom, že to je jedinečná cesta, která vede k cíli.

Chcete se zeptat? →              Přečtěte si →

jak terapie probíhá

Rozsah terapie určuje klient. Na prvním setkání nás bude zajímat, s čím přicházíte, jaké je vaše téma. Ujasníme si vaše očekávání, a také si řekneme něco o podmínkách terapie v našem centru Tavia v Praze v Dejvicích nebo v Plzni.

Terapeutické poradenství přináší výsledky, pokud probíhá jednou týdně, maximálně jednou za čtrnáct dní. Jedno terapeutické sezení trvá 50 minut.

První tři setkání slouží k tomu, aby si klient ujasnil, zda je pro něj tento způsob terapie prospěšný. Pokud ano, pokračujeme tak dlouho, jak si sami určíte. Někdy to trvá pár týdnů či měsíců, jindy se setkávání počítá na roky.

Může se stát, že zvolený terapeut nevyhovuje přesně vašim představám. V takovém případě vám doporučíme jiného kolegu či kolegyni.

jak psychoterapie probíhá

kdy je dobré pomýšlet na terapii

Důvodů proč vyhledat terapeutické poradenství je celá řada:

 • prožíváte stres či syndrom vyhoření; nespíte
 • řešíte problémy v partnerství či ve vztazích s dětmi
 • dohání vás vaše minulost nebo se obáváte budoucnosti
 • čelíte krizi v zaměstnání
 • nedaří se vám zvládat práci a rodinu
 • zmáhá vás úzkost
 • prožíváte smutné období svého života
 • potýkáte se se závislostí
 • máte potíže se sebevědomím
 • neumíte se rozhodnout; nevíte, co chcete
 • hledáte uspokojivý smysl života

…nebo se potřebujete zastavit a rozmyslet si, co dále se životem..

O vašich problémech spolu budeme hovořit, nacházet souvislosti, které nejsou na první pohled zřejmé, a dávat jim nové významy. Vše, co se v našem rozhovoru odehraje, využijeme pro váš růst.

kdy-uvazovat-o-psychoterapii

TaVia v Praze: Nikoly Tesly 8 160 00 Praha 6 info@tavia.cz

TaVia v Plzni: Petřínská 2 326 00 Plzeň 2 Slovany ondrej.sauer@tavia.cz

Facebook

Ivana Šindlerová
terapie, koučink
732 419 262

Jana Chaloupková
terapie, partnerské
poradenství, koučink
724 213 837

Ondřej Šauer
terapie, koučink
777 900 540