Partnerský vztah pro nás může být zdrojen pohody i nepohody. Zpravidla o něm však moc nepřemýšlíme  – tak nějak máme pocit, že jej máme. Někdy se stane, že se nad ním poprvé zamyslíme až v okamžiku, kdy se ocitneme – společně se svým protějškem – u párového poradce nebo terapeuta.

Práce s páry má svou dynamiku. Ač se v jedné místnosti potkávají dva (zpravidla) partneři a terapeut se zajímá o a povídá si z každým z nich, nehledá ideální řešení pro každého jednotlivce. Terapeut není soudcem, nehodnotí, kdo má pravdu, nehledá, na čí straně je vina. Pomáhá páru najít způsob, jak zajistit, aby vztah mezi nimi fungoval. A nutno poznamenat, že každý vztah je unikátní. Proto i ono hledání bývá jedinečné.

Důvodů, proč se pár ocitne u párového poradce či terapeuta, je nespočet. To, co je však pro mnohé překvapivé, je fakt, že v rámci společných setkávání zjistí, že na svém vztahu musí pracovat. Že se jedná o vzájemnou a vlastně nikdy nekončící práci. Možná vás napadne – když někoho miluji, tak přeci nemusím na vztahu – lásce – pracovat. Láska buď je nebo není. Ve vztahu jsme od narození, tak co bychom se na něm měli učit. Buď někoho milujeme (a chceme s ním být) nebo ne a pak to nemá smysl. Pojďme se na to podívat trošku vice do hloubky.

Láska hory přenáši. Nebo ne?

Láska je jedním z nejhlubších lidských citů. Existuje mnoho druhů lásky, v dospělém věku často hledáme její vyjádření ve vztahu s kompatibilním partnerem (případně partnery, ale to není předmětem tohoto článku).

A je dobré si uvědomit, že zatímco potřeba lidského spojení se zdá být vrozená, schopnost vytvářet zdravé, láskyplné vztahy je naučená.

Pro udržení pevného vztahu je třeba o něj pečovat a vzájemně komunikovat. Komunikace sama o sobě však nestačí. Je třeba osvojit si a prohlubovat řadu dovedností, důležitých pro podporu daného vztahu. Například vnímat, že jeden druhému je ochoten věnovat čas a pozornost. Naslouchat, co mi druhý skutečně říká a jaké má potřeby. Akceptovat a přizpůsobovat se vzájemně svým rozdílům, i když se časem mění.

V 21. století se dobré vztahy obecně vyznačují citovou a fyzickou spravedlností, zejména při rozdělování prací nezbytných k udržení domácnosti. Partneři ve vztazích, které označují za pevné, cítí vděčnost jeden za druhého, otevřeně si poskytují a přijímají náklonnost a upřímně diskutují i o tématech, která se mohou zdát tabu, například o sexu. V pevných vztazích si partneři uvědomují, že ten druhý si zaslouží respekt a důvěru (i přes naše drobné pochybnosti). Toto často bývá oním klíčem, který párům pomáhá překonat problémy, kterým budou společně nevyhnutelně čelit.

Každý vztah se vyvíjí a je přirozené, že v nějakém momentě se může – třeba i jen pro jednoho z partnerů – dostat do slepé uličky. I u těch nejšťastnějších párů se může stát, že vlastnosti, které je k sobě kdysi přitahovaly, se mohou stát nepříjemnostmi, které je rozdělí.

Osvojení si dovedností nutných pro udržení vztahu je skutečně tvrdá práce a problémy ve vztahu se mohou vyrojit – zdánlivě – bez varování.

Vztah v ohrožení?

Možná vás napadne, že hlavní hrozbou vztahu je nevěra. Ano, pro některé páry je nevěra první i poslední kapkou, ale mnohé překvapí, kolik vztahů nevěru přežije, přičemž u některých z nich se jejich vztah rozpadne až v důsledku každodenních “drobností”, jako je ztráta zájmu o fyzickou intimitu nebo rostoucí negativní pocity v důsledku neustálé kritiky, ne-respektu nebo neustálého obhajování své pravdy.

 

Témat, kterých se při práci s páry dotýkáme, je skutečně nekonečné množství. I proto má práce s páry svou unikátní dynamiku. Nejedná se totiž o hledání, jak společně komunikovat, ale jak společně žít.

Když jsem přemýšlela, jak lidem ukázat, o čem práce s páry je, hledala jsem spoustu inspirací nejen u nás, ale i v zahraničí. A narazila jsem na zajímavé podcasty, které na reálných případech ukazují, s čím lidé za terapeutem přichází.

Pokud byste měli zájem si některé poslechnout, jděte na Podcasts | Esther Perel

A pokud máte nějaké partnerské téma, které Vás tíží, tak nás neváhejte kontaktovat a domluvíme se na spolupráci.

Další v rubrice vztahy →