Je tady opět nový rok a s ním i tradiční otázka: „Co bychom chtěli letos změnit?“ Máme před sebou nové výzvy a příležitosti. Zároveň všichni víme, že dodržet novoroční předsevzetí není vůbec snadné. Možná si už zase říkáte, že začnete cvičit, přestane kouřit nebo konečně budete dělat něco pro sebe. A přesto, rok od roku zjišťujete, že pravidelná návštěva posilovny nebo ta kniha na nočním stolku zůstávají jen nedosaženými cíli.

Proč je to tak těžké?

Možná se ptáte, proč je tak obtížné dodržet ta slavná předsevzetí. Vždyť jsou to naše vlastní touhy, které si chceme splnit. Nikdo nám je nenařizuje. Většinou začneme s velkým nadšením, ale postupem času se objevují překážky. Můžeme se cítit přetížení, ztratit motivaci nebo prostě nevíme, jak začít. Postupně cítíme tlak a frustraci, a nakonec zklamání se sebe sama. A právě zde může vstoupit do hry psychoterapie.

 

Proč psychoterapie?

Novoroční předsevzetí jsou ve skutečnosti snahou o změnu. A změna, jak víme, není snadná, protože člověk přirozeně nerad vstupuje za svou komfortní zónu, nemá rád neznámo a nejistotu. Psychoterapie vám může poskytnout podporu při navigaci těmito změnami. V psychoterapii se můžeme společně věnovat tomu, co vás drží zpátky, co vás motivuje, čeho se bojíte. Společně pak můžeme najít strategii pro překonání těchto překážek. Nebo dojít k přeformulování vašich novoročních předsevzetí v souladu s vašimi momentálními kapacitami a možnostmi.

Zvládání změn: Od jednoduchých k těm složitějším

Psychoterapie vám může pomoci porozumět nejen povrchovým příčinám vašich plánů a rozhodnutí, ale i těm hlubším. Například při obligátním hubnutí můžeme společně objevit proč se přejídáte. Je to kvůli nedostatku lásky, pociťované osamělosti nebo snaze odměnit sami sebe, když to nikdo jiný neudělá? Tématem pak nebude nejspíš hubnutí, ale spíše objasňování toho, jak nasytit vaše emoční potřeby jinak, než večerní miskou křupek. Je patrné, že změny nemusí být vždy pouze „kosmetické“. Někdy potřebujeme udělat opravdu zásadní obrat v našem životě, ukončit nebo začít nový vztah, změnit práci, setkat se s odmítaným rodičem, než bude pozdě a podobně. Jde o velké komplexní věci, které potřebují péči a čas, aby se daly dobře zvládnout. Jde o oblasti, které můžeme postupně prozkoumávat v rámci psychoterapie tak, abyste našli tu nejschůdnější cestu k jejich realizaci.

Spojme síly ve dvou: Psychoterapie je podpora pro vaše nová předsevzetí

Pokud máte nová novoroční předsevzetí a cítíte, že byste potřebovali podporu na cestě k jejich dosažení, neváhej a obrať se na nás. Společně můžeme pracovat na posílení vaší odhodlanosti, objevovat hlubší významy vašich potřeb a hledat strategie, jak změny dosáhnout. Nemusíte být na všechno sami, ve dvou to může být mnohem účinnější. Jsme tu pro vás.

 

S přáním úspěšného nového začátku 2024,

Vaše Tavia – Ivana, Jana a Ondra