Taky si čas od času dáte velké předsevzetí, jaké zvyky a zlozvyky změníte? Od zítřka už nebudu – dosaďte sami. A když se po nějakém čase ohlídneme zpět, nestačíme se divit, jak rychle se naše odhodlání vytratilo.

V předchozích článcích jsme lehce poodkryli některé stránky našich emocí. A jsou to právě emoce, které mají vliv na naši motivaci a tudíž i na to, zda změnu skutečně provedeme či nikoliv. Ač se nám může zdát, že racionálně víme naprosto přesně, co bychom měli a neměli dělat, známe všechny klady budoucí změny, většinou se stane NĚCO, díky čemu to nejde. Slabá vůle? Prokrastinace? Únava? Lenost? Každý tomu říká jinak, ale ve skutečnosti se jedná o jedno a totéž – náš mozek prostě potřebuje pracovat úsporně a proto nás navádí k rutině, provádění známých věcí. Namotivovat jej k tomu, aby začal fungovat jinak, vyžaduje schopnost rozkouskovat úkoly tak, aby nás příliš nevyděsily a zároveň možnost vidět malé úspěchy, ze kterých můžeme mít radost.

Co tedy pomáhá k tomu, aby změna mohla nastat?

V první řadě si popravdě odpovězte na otázku, zda opravdu máte silnou motivaci k tomu, abyste udělali nějakou změnu? Ano? Skvěle. V tom případě můžete číst dál. Jinak počkejte, až ona motivace skutečně přijde.

Možná jste ale namotivovaní změnit několik věcí najednou. Když už, tak už, říkáte si. V tom případě se ze svého nadšení trošku uberte a vyberte jednu, opravdu jen JEDNU věc, kterou chcete změnit.

1. Vyberte si jednu “svou” věc

Vyberte něco, co opravdu chcete změnit. Něco, co víte, že vám udělá radost, přinese užitek, bude pro vás skutečně prospěšné, pokud to změníte. Něco, co můžete realisticky změnit, pokud začnete právě teď.

Například, jeden můj známý se rozhodl, že bude častěji cvičit. Opravdu cvičit. Ačkoliv byl poměrně aktivní – chodil na delší procházky se psem každý téměř každý den a občas zaběhl do posilovny, necítil se dostatečně fit.

Začal se o cvičení zajímat a zjistil, že aktivity musí více střídat a musí přidat na pravidelnosti. Poté se ale zamyslel, proč by se do něčeho podobného měl pouštět? A uvědomil si, že hlavním důvodem není tělesná stránka věci, ale psychická. Potřebuje mít pocit, že dělá něco pro sebe. Že si dovede najít čas i na sebe. Poslední dobou byl hodně podrážděný a jedna z věcí, která mu pomáhala vyrovnat se stresem, bylo právě cvičení.

Pocit, že se bude cítit dobře, jej náležitě namotivoval. Došel se poradit do nedalekého fitness klubu a poprosil o pomoc při sestavení cvičebního plánu.

2. Rozhodněte se, jak, kdy a kde svou změnu provedete

Ukazuje se, že pokud si načrtneme jasné kroky jak, kdy a kde své nové chování začneme uplatňovat, máme dvakrát větší šanci, že se nám jej skutečně podaří nastartovat a držet.

Můj známý se rozhodl, že bude chodit 3xtýdně do posilovny, z toho jednou s trenérem a bude kombinovat silové a kardio cvičení. Takovýto závazek byl pro něho realistický, nic, co by nemohl splnit.

Někdy se vyplácí začít skutečně s malými krůčky. Nějakou malinkatou změnou, kterou přesně víte kdy, kde a jak uskutečnit. Která je v daný moment realistická. Je mnohem větší šance, že se vám v tomto případě podaří u změny vytrvat, než si naplánovat něco sice úžasného, ale přehnaně ambiciózního, co za pár dní či týdnů vyprchá.

3. Představte si, jak bude vypadat váš život za deset let – s a bez nového návyku

Pokud svůj nový zvyk opravdu přetavíte v realitu, jak bude vypadat váš život za deset let?

A pokud ve skutečnosti moc odhodlaní nejste a za pár týdnů svoje úsilí vzdáte, co to pro vás bude za deset let znamenat?

Například, pro mého známého bylo důležité si říci, že nechce být stejný morous, jako jeho otec, který od svých padesáti let nevytáhl paty ze “své” vesnice a neustále si stěžoval, co vše jej bolí. Můj známý chce být pro svá vnoučata aktivním a milým dědečkem.

Velmi pomáhá, pokud se upřímně a detailně zamyslíme nad oběma možnostmi: jaký dopad bude na mne mít můj nový návyk za pár let a co se stane, pokud nic nezměním?

Podobné zamyšlení nám může hodně pomoci v okamžiku, kdy vyprchá (a ono zcela určitě vyprchá) prvotní nadšení  a nám se bude chtít s jakoukoliv i pidizměnou přestat.

4. Připomínejte si svůj cíl každý den

Pokud si vyberete jednu věc, kterou chcete změnit, můžete se na ni jednodušeji zaměřit. Nemusíte přemýšlet, co všechno se má stát. Máte jen jednu věc, na kterou se soustředíte. Výmluvy, které vás v průběhu zavádění změny zákonitě napadnou, budou mít menší sílu. Měníte přece jen jednu drobnost, ne?

Každý den ráno si v hlavě rychle srovnejte, co pro svůj nový zvyk uděláte. Kdy, kde, jak. Pokud zrovna nejdete do fitka, můžete si koupit nové cvičební triko. Nebo se podívejte na internet a najděte tip na nový cvik. Nebo nasdílejte s kamarádem, partnerem, kolik jste včera udělali kliků. Cokoliv. Něco, co vám připomene, že na svůj cíl myslíte, i když je zrovna aktivně “neprovádíte”.  

Zkuste si toto malé mentální cvičení udělat co nejdříve ráno. V průběhu dne si na něj totiž čas neuděláte.

5. Teprve když vidíte, že se nový návyk opravdu ukotvil, zaměřte se na něco dalšího

Možná se vám bude chtít měnit million věcí najednou. Možná máte pocit, že jedna malá drobnost, vám ke spokojenému životu nepomůže. Možná si řeknete, že život je moc krátký a změn potřebujete udělat hodně.

Jenže v tom je právě ten háček. Rádi děláme věci, které umíme. Které jsou automatizované. Zabírá nám to méně energie a je nám to zkrátka příjemnější. Pokud budeme spěchat a zkoušet měnit více věcí najednou, je mnohem pravděpodobnější, že se rychleji unavíme a tudíž sklouzneme k našemu dřívějšímu chování a návykům. A nepovede se nám udělat ani jednu malou změnu.

A jak poznáte, že jste si nový návyk skutečně ukotvili? Velmi jednoduše. Nebudete o něm přemýšlet. Prostě jej budete dělat. Přestane pro vás být něčím novým, něčím, s čím byste museli bojovat.

Teprve v ten moment máte energii a sílu na další změnu.

Držíme palce, ať se vám podaří změnit to, co opravdu chcete.

Další v rubrice emoce →