Bylo mi jasné, že období, kdy děti v ZOO nadšeně mávají opičkám ve výběhu a netrpělivě křepčí u stánku se zmrzlinou jednou skončí. Že ale skončí tak rychle, mne nenapadlo ani v tom nejodvážnějším snu.

S manželem rádi cestujeme a nemohli jsme se dočkat, kdy nebudeme muset řešit, zda restaurace má dětský koutek, zda hosté v hotelu vydrží ranní brzké vstávání a povykování dětiček, kdy nebudeme cestou lesem obdivovat každý klacík a procházet každou louží. Smířili jsme se také s vědomím, že jednoho dne nám děti vysvětlí, že prázdniny chtějí trávit s kamarády. Netušili jsme ale, že nastane období MEZI.

Vysněná dovolená. Manžel dva měsíce dopředu brouzdá po netu a vyhledává ta nejlepší místa k vidění a focení. Já se dohaduji s hoteliéry a snažím se je přesvědčit, že v čase, který potřebujeme, volný pokoj určitě najdou.

Jak nás pak mrzí, když po tolika přípravách slyšíme neustálé stěžování, že v hotelu je slabý signál a nedostupná wifina, že snídaně končí v půl desáté a děti se přece o prázdninách mají právo trošku vyspat, že chození po památkách je fakt nuda a další a další připomínky. Manžel začne být protivný, protože děti jsou protivné. Já jsem protivná, protože mne mrzí, že manžel se není schopný s dětmi domluvit. Na konci dovolené, na kterou jsme se tak moc těšili, nikdo nemluví s nikým.

Sladit očekávání všech členů domácnosti bývá opravdu náročné. V době dovolených, kdy spolu celá rodina tráví několik dlouhých dní, se úkol skloubit přání všech jednotlivců stává téměř nadlidský.

Jak to zařídit, aby každý přijel z dovolené, ale nejen z dovolené, spokojený? Dovedeme spolu vůbec komunikovat tak, aby nám všem bylo jasné, co chceme? Dovedeme naslouchat přání druhých, dovedeme jasně vysvětlit ta svá? Dovedeme se vzájemně dohodnout tak, abychom všichni získali maximum?

Mnoho z nás o těchto otázkách přemýšlí a zkoušejí nové a různé přístupy. My podporujeme ty, kteří svou snahu nevzdávají a pro které je vzájemná komunikace a cesta ke společnému skloubení očekávání důležitá.

Pokud byste měli zájem své pokusy v této oblasti sdílet, rádi vás přivítáme v naší terapeutické skupině, kterou budeme otevírat v říjnu 2016. Skupina se bude věnovat tématu slaďování osobního, pracovního a rodinného života. Sledujte Aktuality nebo volejte 732 419 262 (Ivana Šindlerová) nebo 724 213 837 (Jana Chaloupková).